dos Santos Marto, António Augusto
Order in College: Cardinal Priest
With Title: Santa Maria sopra Minerva
Native Country: Portugal
Appointed by: Pope Francis on 28 June 2018
Ecclesiastical Office:  Bishop of Leiria-Fátima, Portugal 
Papal Elector: Eligible; Ineligible on 5 May 2027

Cardinal dos Santos Marto was born 5 May 1947 in Tronco, Portugal. He entered the Minor Seminary of Vila Real, and the attended courses in philosophy and theology at the Catholic University of Portugal, as a student of the Major Seminary in Porto. He holds a doctorate in theology from the Pontifical Gregorian University. He was ordained priest on 7 November 1971. Returning from Rome, he served as a professor in the faculties of theology and law of the Catholic University of Portugal. He was prefect of discipline at the Major Seminary of Porto and head of seminarians for the Diocese of Vila Real. He was appointed Auxiliary Bishop of Braga on 10 November 2000 and was ordained bishop on 11 February 2001. On 22 April 2004 he was appointed Bishop of Viseu, and on 22 April 2006 he was appointed Bishop of Leiria-Fátima.