Mangkhanekhoun, I.V.D., Louis-Marie Ling
Order in College: Cardinal Priest
With Title: San Silvestro in Capite
Native Country: Laos
Appointed by: Francis on 28 June 2017
Ecclesiastical Office:  Vicar Apostolic of Paksé, Laos 
Papal Elector: Eligible; Ineligible on 8 April 2024

Cardinal Mangkhanekhoun was born 8 April 1944, in Laos. He completed his academic formation in Laos and in Canada. He was ordained a priest on 5 November 1972 for the Apostolic Vicariate of Vientiane. He founded a school for catechists and visited mountain villages. In 1975 he was appointed parish priest and pro-vicar of the Apostolic Vicariate of Vientiane. On 30 October 2000 he was appointed Vicar Apostolic of Paksé and ordained a bishop on 22 April 2001. He was appointed Apostolic Administrator sede vacante ad nutum Sanctae Sedis of Vientiane on 2 February 2017.