Omella Omella, Juan José
Order in College: Cardinal Priest
With Title: Santa Croce in Gerusalemme
Native Country: Spain
Appointed by: Francis on 28 June 2017
Ecclesiastical Office:  Archbishop of Barcelona, Spain 
Papal Elector: Eligible; Ineligible on 21 April 2026

Cardinal Omella was born in Cretas, Spain, on 21 April 1946. After completing studies in philosophy and theology at the Seminary in Zaragoza and at the formation centre of the White Fathers, first in Leuven and then in Jerusalem, he was ordained a priest on 20 September 1970. He served as coadjutor priest and parish priest (1990-1996) and as episcopal vicar of the Diocese of Zaragoza. He was a missionary in Zaire for one year and served on the Episcopal Commission for Social Pastoral Care (1996), on the Apostolate for the Laity (1999-2002/2008-2011) and as president (2002-2008/2014-2017). He was appointed titular Bishop of Sasabe following his appointment as Auxiliary Bishop of Zaragoza on 15 July 1996, and appointed Bishop of Barbastro-Monzón on 27 October 1999. He served as apostolic administrator of Huesca and of Jaca (2001-2003). On 8 April 2004 he was appointed Bishop of the Diocese of Calahorra y La Calzada-Logroño. On 6 November 2014, he was appointed a member of the Congregation for Bishops. He was installed as Archbishop of the Archdiocese of Barcelona on 26 December 2015. He as served as a member of the Executive Committee of the Spanish Episcopal Commission since 14 March 2017.