Corti, Renato
Order in College: Cardinal Priest
With Title: San Giovanni a Porta Latina
Native Country: Italy
Appointed by: Francis on 19 November 2016
Ecclesiastical Office:  Bishop emeritus of Novara, Italy 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Card. Corti was born 1 March 1936 in Galbiate, Italy. He completed his formation at the seminary in Milan. He was ordained a priest on 28 June 1959 by Msgr Montini, the future Pope Paul VI. He was co-pastor at the oratory of Caronno Pertusella from 1959 to 1967. He then served as spiritual director at the archbishop's college of Gorla. In 1969 he became spiritual director in Saronno and then rector of the two-year theological course. In November 1980 he was appointed vicar general. He received episcopal ordination on 6 June 1981, following his appointment as titular Bishop of Zallata and Auxiliary of Milan. In addition to his diocesan duties he served as president of the CEI Commission for the clergy. He was appointed Bishop of Novara on 19 December 1990. He served as vice president of the Italian Episcopal Conference for 10 years, until 2005. On 24 November 2011, his resignation (for reasons of age) was accepted by Pope John Paul II. In 2015 Pope Francis entrusted him with the task of writing the meditations for the Via Crucis on Good Friday at the Colosseum.