Tobin, Joseph William, CSSR
Order in College: Cardinal Priest
With Title: Santa Maria delle Grazie a Via Trionfale
Native Country: USA
Appointed by: Francis on 19 November 2016
Ecclesiastical Office:  Archbishop of Newark, USA 
Papal Elector: Eligible; Ineligible on 3 May 2032

Card. Tobin was born, 3 May 1952, in Detroit, Michigan, USA. He holds a degree in philosophy, a Master's in religious education and a Master of Divinity. He made his solemn profession in the Congregation of the Most Holy Redeemer on 21 August 1976 and was ordained a priest on 1 June 1978. He served as assistant pastor (1979-1984), then pastor (1984-1990) of Holy Redeemer Parish in Detroit; episcopal vicar of the Archdiocese of Detroit (1980-1986); pastor of Saint Alphonsus Parish in Chicago (1990-1991). in 1991 he was elected general consultor of the Redemptorist Fathers, and on 9 September 1997 he was made Superior General, being confirmed in the post on 26 September 2003. Also in 2003 he became vice-president of the Union of Superiors General. In addition, he has been a member of the Council for Relations between the Congregation for Institutes of Consecrated Life and Societies of Apostolic Life and the International Unions of Superiors and of Superiors General (2001-2009). He was appointed secretary of the Congregation for Institutes of Consecrated Life and Societies of Apostolic Life on 2 August 2010, and elevated at the same time to the titular see of Obba with the dignity of Archbishop. He received episcopal ordination the following 9 October. On 18 October 2012, Pope Benedict XVI appointed him Archbishop of Indianapolis. On 7 November 2016, Pope Francis appointed him Archbishop of Newark.