Nzapalainga, CSSp., Dieudonné
Order in College: Cardinal Priest
With Title: Sant’Andrea della Valle
Native Country: Central African Republic
Appointed by: Francis on 19 November 2016
Ecclesiastical Office:  Archbishop of Bangui, Central African Republic 
Papal Elector: Eligible; Ineligible on 14 March 2047

Cardinal Nzapalainga, born 14 March 1967 in Mbomou, Central African Republic, after completing his studies, entered the Congregation of the Holy Ghost Fathers (Spiritans)and was ordained priest 9 August 1998. He obtained a licence in theology at the Centre Sèvres of the Jesuit Fathers in France. Returning to Central Africa, he was appointed regional superior of the Spiritan Fathers, and 2008-2009 served as president of the Conference of Major Superiors of Central Africa. In 2009, he began serving as Apostolic Administrator of Bangui, and on 14 May 2012, he was appointed Archbishop of Bangui, receiving episcopal ordination 22 July. Since July 2013, he has served as president of the Bishops' Conference of the Central African Republic. In November 2015, he welcomed Pope Francis' Apostolic Visit, during which the Holy Father opened the first Holy Door of Mercy in Bangui.