Bo, Charles Maung, SDB
Order in College: Cardinal Priest
With Title: Sant’Ireneo a Centocelle
Native Country: Myanmar
Appointed by: Pope Francis on 14 February 2015
Ecclesiastical Office:  Archbishop of Yangon, Myanmar 
Papal Elector: Eligible; Ineligible on 29 October 2028

Archbishop of Yangon, Myanmar Charles Maung Bo was born in Monhla Village in Myanmar on 29 October 1948. After studying at Nazareth Salesian Aspirantate in Pyin Oo Lwin from 1962-1976, he made his final profession as a Salesian on 10 March 1976. He was ordained as a priest on 9 April 1976. After his ordination he served as parish priest and formator. He served as apostolic administrator in Lashio from 1985-1986 and then as apostolic prefect from 1986-1990. He was ordained a bishop on on 16 December 1990, following his appointment by John Paul II as first bishop of the newly-created Diocese of Lashio. In 1996 he was transferred to the Diocese of Pathein. From May 1996 to November 1998 he served as apostolic administrator of the Diocese of Lashio, and of the Archdiocese of Mandalay from 3 April 2002 to June 2003. On 24 May 2003, he was appointed Archbishop of Yangon. He is the current secretary treasurer of the Catholic Bishops’ Conference of Myanmar, head of the Major Seminary, head of national interreligious dialogue, head of the Office of Human Development at the Federation of Asian Bishops’ Conference (FABC), a member of the Commission for Religious in FABC, and a member of the Pontifical Council for Culture.