Dew, John Atcherley
Order in College: Cardinal Priest
With Title: Sant’Ippolito
Native Country: New Zealand
Appointed by: Pope Francis on 14 February 2015
Ecclesiastical Office:  Archbishop of Wellington, New Zealand 
Papal Elector: Eligible; Ineligible on 5 May 2028

John Atcherley Dew was born in Waipawa, New Zealand on 5 May 1948. He studied philophy at the Holy Name Seminary and theology at Holy Cross College. He was ordained a priest on 9 May 1976, after which he served in parish ministry. In 1980 he traveled to the Cook Islands as a missionary, working in the Maori community. There he also served a parish priest and head of archdiocesan youth ministry. In 1988 he was appointed director of formation at Holy Cross College in Mosgiel. From 1991-1993 he studied spirituality at the Institute of St Anselm in Kent, England. On earning a diploma, he stayed in England and began serving as parish priest in Newtown. He received his episcopal ordination on 31 May 1995, following his appointment as titular Bishop of Privata and Auxiliary of Wellington. He was appointed Coadjutor Archbishop of Wellington on 24 May 2004. He succeeded Cardinal Williams as Archbishop of Wellington on 21 March 2005. He was appointed Military Ordinary for New Zealand on 1 April 2005. He was installed as Archbishop of Wellington on 7 April 2005. He was appointed President of the New Zealand Catholic Bishops' Conference on 30 October 2009. He served as President of the Federation of Catholic Bishops' Conferences of Oceania from 2010-2014.