Dolan, Timothy Michael
Order in College: Cardinal Priest
With Title: Nostra Signora di Guadalupe a Monte Mario
Native Country: USA
Appointed by: Benedict XVI on 18 February 2012
Ecclesiastical Office:  Archbishop of New York 
Papal Elector: Eligible; Ineligible on 6 February 2030

Cardinal Timothy Michael Dolan was born on 6 February 1950 in Saint Louis, Missouri, USA. He was ordained a priest on 19 June 1976. He holds a BA in philosophy, a licence in sacred theology and a doctorate in American Church history. He served as liaison for Archbishop John L. May in the restructuring of the college and the theology programmes of the arch-diocesan seminary system. In 1987, he was appointed as secretary to the Apostolic Nunciature in Washington, D.C. He served as adjunct professor of theology at Saint Louis University. He served as rector of the Pontifical North American College, Rome from 1994-2001 and taught church history and ecumenical theology at various Pontifical Universities. He was ordained a bishop on 15 August 2001, subsequent to his appointment as Auxiliary Bishop of St Louis and titular Bishop of Natchez. He was appointed Bishop of Milwaukee on 25 June 2002, then Archbishop of New York on 23 February 2009. He is a member of the Pontifical Council for Promoting the New Evangelization, the Pontifical Council for Social Communications and the Pontifical Council for the Laity. He is also grand prior of the Eastern USA Lieutenancy of the Equestrian Order of the Holy Sepulchre of Jerusalem. On 31 May 2006 he was sent by Benedict XVI as Apostolic Visitator to seminaries in Ireland. He was elected president of the United States Conference of Catholic Bishops on 16 November 2010.