Damasceno Assis, Raymundo
Order in College: Cardinal Priest
With Title: Our Lady Immaculate al Tiburtino
Native Country: Brazil
Appointed by: Benedict XVI on 20 November 2010
Ecclesiastical Office:  Archbishop of Aparecida  
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Raymundo Damasceno Assis was born, 15 February 1937, in Capela Nova, Brazil. He studied at the archdiocesan seminary in Mariana, and went on to study theology at the Pontifical Gregorian University in Rome. He also studied catechesis at the catechetical institute in Munich and philosophy of science at the University of Brasilia. On 19 March 1968, he was ordained to the priesthood, to serve in the Archdiocese of Brasilia. Besides parish work, he taught at the major seminary and at the University of Brasilia. He served as vicar general of the archdiocese. On 18 June 1986, he was appointed Auxiliary Bishop of Brasilia and Titular Bishop of Nova Petra. He was ordained Bishop on 15 September 1986. From 1991 to 1995, he served as General Secretary of the Latin American Bishops’ Council, and as Secretary-General of the Brazilian Bishops’ Conference, 1995 to 1998 and 1999 to 2003. On 28 January 2004, he was appointed Archbishop of Aparecida, in Sao Paulo, and installed 25 March 2004. In the Brazilian Bishops’ Conference, he serves as president of the Economic Council and president of the Commission for Evangelization. He is also President of the Latin American Bishops’ Council (CELAM). He was elevated to Cardinal on 20 November 2010.