Sardi, Paolo
Order in College: Cardinal Deacon
With Title: Our Lady of Help in Via Tuscolana
Native Country: Italy
Appointed by: Benedict XVI on 20 November 2010
Ecclesiastical Office:  Vice-Chamberlain Emeritus of Apostolic Chamber 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Paolo Sardi was born in Ricaldone, Italy on 1 September 1934. He was ordained a priest on 29 June 1958. He earned a licentiate in theology and a degree in canon law and jurisprudence from the Catholic University of the Sacred Heart in Milan. He taught moral theology in Turin until called to work in the Vatican Secretariat of State in 1976. On 10 December 1996, he was appointed Titular Archbishop of Sutrium and an Apostolic Nuncio in the Secretariat of State, with duties including editing the Pope’s texts and speeches. He was ordained a Bishop on 6 January 1997. On 23 October 2004, he was appointed Vice-Chamberlain of the Apostolic Chamber, which involves special responsibilities when the Pope dies. He was also Pro-Patron of the Sovereign Military Order of Malta. On 20 November 2010, he was elevated to Cardinal. He retired as Vice-Chamberlain of the Apostolic Chamber on 22 January 2011.