Monterisi, Francesco
Order in College: Cardinal Deacon
With Title: St. Paul alla Regola
Native Country: Italy
Appointed by: Benedict XVI on 20 November 2010
Ecclesiastical Office:  Archpriest of the Basilica of St. Paul Outside the Walls  
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Francesco Monterisi was born in Barletta, Italy, 28 May 1934. He was ordained to the priesthood on 16 March 1957. He earned degrees in theology and canon law, and entered the Vatican's diplomatic service in 1964. He served at nunciatures in Madagascar and Egypt, and in 1970 was assigned to the Vatican Secretariat of State, where he focused on the Middle East. On 24 December 1982, he was appointed Apostolic Pro-Nuntio to South Korea and Titular Archbishop of Alba Maritima. He was ordained Bishop on 6 January 1983. He returned to the Vatican in 1987, again to the Secretariat of State. On 11 June 1993, he was appointed the first Apostolic Nuncio to the newly independent Bosnia-Herzegovina. On 7 March 1998, he was appointed Secretary of the Congregation for Bishops (and of the College of Cardinals), in which office he served till 3 July 2009, when he was appointed Archpriest of the Basilica of St Paul Outside the Walls. He was elevated to Cardinal on 20 November 2010.