Lajolo, Giovanni
Order in College: Cardinal Deacon
With Title: S. Maria Liberatrice a Monte Testaccio
Native Country: Italy
Appointed by: Benedict XVI on 24 November 2007
Ecclesiastical Office:  President Emeritus of the Governorate of Vatican City State 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Giovanni Lajolo was born 3 January 1935 in Novara, Italy. He was ordained Priest of Novara, 29 April 1960. He was appointed Titular Archbishop of Caesariana, 3 October 1988, and on the same day, Secretary of the Administration of the Patrimony of the Apostolic See. He was ordained Titular Archbishop of Caesariana, 6 January 1989. On 7 December 1995, he was appointed Apostolic Nuncio to Germany, and on 7 October 2003, Secretary (Relations with States) of the Secretariate of State. On 15 September 2006, he was appointed both President of the Governatorate of Vatican City State and President of the Pontifical Commission for Vatican City State, from which offices he retired on 1 October 2011. He was elevated to Cardinal, 24 November 2007, by Pope Benedict XVI.