Rosales, Gaudencio
Order in College: Cardinal Priest
With Title: Most Holy Name of Mary in Via Latina
Native Country: Philippines
Appointed by: Benedict XVI on 22 February 2006
Ecclesiastical Office:  Archbishop Emeritus of Manila 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Gaudencio B. Rosales was born on 10 August 1932 in Batangas City, The Philippines. He was ordained a priest on 23 March 1958. Cardinal Rosales has served as Prefect of Discipline and as Rector of the Minor Seminary of Lipa and as parish priest. On 12 August 1974 he was appointed titular Bishop of Oescus and Auxiliary of Manila. During this time he served as Rector of San Carlos Seminary in Makaty and was President of the Commission for Seminaries of The Philippines Bishops' Conference. On 9 June 1982 he was appointed Coadjutor Bishop of Malaybalay, and on 14 September 1984 he was made Bishop of the Diocese. He was appointed Archbishop of Lipa on 30 December 1992. Within The Philippines Bishops' Conference he served as Vice-President of the Permanent Council and later as President of the Episcopal Commission for the Clergy. On 15 September 2003 he was appointed Archbishop of Manila, and since 2004 he has been a Member of the Pontifical Council for Social Communications. On 24 March 2006 he was elevated to Cardinal and serves as Cardinal-Priest of SS. Nome di Maria in Via Latina. He retired as Archbishop of Manila on 13 October 2011.