Vallini, Agostino
Order in College: Cardinal Priest
With Title: Deacon of St. Peter Damian ai Monti di San Paolo
Native Country: Italy
Appointed by: Benedict XVI on 22 February 2006
Ecclesiastical Office:  Vicar General for the diocese of Rome 
Papal Elector: Eligible; Ineligible on 17 April 2020

Cardinal Agostino Vallini was born on 17 April 1940 in Poli, Italy. He was ordained a priest on 19 July 1964 and obtained a law doctorate "in utroque iure". After completing his studies in Rome, Cardinal Vallini began teaching canon law in Naples. In 1971 he was called back to Rome to be a lecturer on ecclesiastical public law at the Pontifical Lateran University. This work required study and research to bring the discipline into line with the Council. The Cardinal dedicated himself to it entirely, without neglecting his part-time teaching and parish work in Naples. In 1978 he was appointed Rector of the Major Seminary in Naples. On 23 March 1989 he was appointed titular Bishop of Tortibulum and Auxilary Bishop of Naples. Vallini was Prefect of the Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura from 27 May 2004 until 27 June 2008, when he was made Vicar General of the Diocese of Rome. He is also a Member of the Pontifical Council for Legislative Texts and President of the Court of Appeal of Vatican City State. He was elevated to Cardinal on 24 March 2006. His titular Church is S. Pier Damiani ai Monti di S. Paolo. (L'Osservatore Romano)