Bertone, Tarcisio
Order in College: Cardinal Bishop
With Title: Frascati
Native Country: Italy
Appointed by: John Paul II on 21 October 2003
Ecclesiastical Office:  Secretary Emeritus of State 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Tarcisio Bertone was born on December 2, 1934, in Italy. He is a theological expert, and has served in a number of offices of the Roman Curia. During the Jubilee Year, Bertone was asked by Pope John Paul II to oversee the publication of the third part of the "secret" of Fatima. He has served as president of the Congregation of the Doctrine of the Faith. On October 21, 2003, he was created a cardinal priest. His titular church is St. Mary, Helper in Via Tuscolana. He is Archbishop of Genoa, Italy. He was appointed Secretary of State, 15 September 2006, and on 4 April 2007 appointed Camerlengo of the Apostolic Chamber. On 15 October 2013, he retired as Secretary of State.