Scola, Angelo
Order in College: Cardinal Priest
With Title: Twelve Apostles
Native Country: Italy
Appointed by: John Paul II on 21 October 2003
Ecclesiastical Office:  Patriarch of Milan, Italy 
Papal Elector: Eligible; Ineligible on 7 November 2021

Cardinal Angelo Scola was born on November 7, 1941, in Malgrate (Lecco), Italy. Ordained a priest on 18 July 1970, he received a doctorate in Sacred Theology at the University of Friburg, in Switzerland, writing on texts of St. Thomas Aquinas. With Hans Urs Von Balthasar and Henri de Lubac, he collaborated in the founding of the international theological review, Communio. In 1979 he assumed the chair of political philosophy at Friburg, a position he held until 1982 when he was selected by Pope John Paul II for the faculty of the John Paul II Marriage and Family Institute of the Pontifical Lateran University. He also served as a consultor to the Congregation for the Doctrine of the Faith from 1986 to 1991. Elected bishop of Grosetto by the Pope on 20 July 1991, he was consecrated on 21 September. The Holy Father recalled him from Grosetto in July 1995, making him Rector of the Laterna University, and in September adding responsibility as President of the John Paul II Institute. On 5 January 2002 he was nominated by the Holy Father as Archbishop of Venice, entering upon that duty on 3 March. A year later he was created a Cardinal of the Holy Roman Church, receiving the red hat on 21 October 2003. His episcopal motto is, "Your grace is sufficient" (2 Cor 12:9). His titular church is Twelve Apostles (Dodeci Apostoli). He is the Patriarch of Venice. On 28 June 2011, he was appointed Archbishop of Milan and installed 25 September.