Tauran, Jean-Louis
Order in College: Cardinal Deacon
With Title: Deacon of St. Apollinaris alle Terme N-A
Native Country: France
Appointed by: John Paul II on 21 October 2003
Ecclesiastical Office:  President of the Pontifical Council for Interreligious Dialogue 
Papal Elector: Eligible; Ineligible on 3 April 2023

Cardinal Jean-Louis Tauran was born in Bordeaux, France, on April 3, 1943. He served as a priest of the diocese of Bordeaux until 1975, when he joined the Holy See's diplomatic corps. He worked with the corps in Latin America and in the Middle East. He then joined the Vatican's Council for Public Affairs. From December 1, 1990 to October 6, 2003, he was secretary of the Secretariat of State for Relations with States. On October 1, 1990, he began serving as the foreign minister of the Holy See. On October 21, 2003, he was created a cardinal, and is titular Deacon of St. Apollinaris alle Terme Neroniane-Alessandrine. While serving as Archivist and Librarian of the Holy Roman Church, Pope Benedict XVI on June 25, 2007, appointed him President of the Pontifical Council for Interreligious Dialogue, effective September 2007.