Rouco Varela, Antonio María
Order in College: Cardinal Priest
With Title: S. Lorenzo in Damaso
Native Country: Spain
Appointed by: John Paul II on 21 February 1998
Ecclesiastical Office:  Archbishop of Madrid 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Antonio María Rouco Varela was born in Villalba, Spain, on August 24, 1936. He was ordained to the priesthood on March 28, 1959. He taught fundamental theology and canon law at the Mondoñedo seminary. He was an adjunct professor at the University of Munich. At the Pontifical University of Salamanca, he taught ecclesiastical law, and was also vice-rector. On September 17, 1976, he was ordained titular bishop of Gergis and auxiliary bishop of Santiago de Compostela. He became archbishop of Santiago de Compostela on May 9, 1984. On June 29, 1994, he became archbishop of Madrid. He was created a cardinal on February 21, 1998. His titular church is St. Lawrence in Damaso. He continues to serve as Archbishop of Madrid. He is a member of the Congregation of Bishops, the Congregation for the Clergy, the Congregation for Catholic Education, the council Cor Unum, the Council for Culture, and the Council for the Interpretation of Legislative Texts.