Hummes, O.F.M. Cláudio
Order in College: Cardinal Priest
With Title: Sant' Antonio da Padova in Via a Merulana
Native Country: Brazil
Appointed by: John Paul II on 21 February 2001
Ecclesiastical Office:  Prefect Emeritus of the Congregation for Clergy 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Cláudio Hummes, O.F.M., was born on August 8, 1934, in Montenegro, Brazil. He was ordained a priest of the Franciscan order on August 3, 1958. He has been a specialist in ecumenism. He taught philosophy at the Franciscan seminary in Garibaldi, at the major seminary of Viamão, and at the Pontifical Catholic University of Porto Alegre. From 1972 until 1975, he was an adviser for ecumenical affairs to the National Bishops' Conferences of Franciscans. On March 22, 1975, he was appointed coadjutor bishop of Sante André, and consecrated on May 25 of that year. He succeeded to that see on December 29, 1975. On July 21, 1996, he was appointed archbishop of Fortaleza, and transferred to São Paulo on May 23, 1998. He was created a cardinal on February 21, 2001. His titular church is St. Anthony of Padua in Via Merulana. He continues to serve as Archbishop of São Paulo. In the Roman Curia, he is a member of the Congregation for the Discipline of the Sacraments, the council Cor Unum, the Council for the Cultural Heritage of the Church, the Council for Interreligious Dialogue, the Council for the Laity, and the Commission for Latin America. On 31 October 2006, he was appointed Prefect of the Congregation for Clergy. On 7 October 2010, he retired as Prefect for Clergy.