Danneels, Godfried
Order in College: Cardinal Priest
With Title: S. Anastasia
Native Country: Belgium
Appointed by: John Paul II on 2 February 1983
Ecclesiastical Office:  Archbishop Emeritus of Mechelen-Brussel 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Godfried Danneels was born in Kanegem, Belgium, on June 4, 1933. He was ordained a priest on August 17, 1957. From 1969 until 1977 he was a professor of liturgy and sacramental theology at the Catholic University of Louvain. He was ordained bishop of Antwerp on December 18, 1977. He was appointed archbishop of Mechelen-Brussel on December 19, 1979, and installed January 4, 1980. He was created a cardinal on February 2, 1983. His titular church is St. Anastasia. He retired as Archbishop of Mechelen-Brussel on 18 January 20120. He has served as the military ordinary of Belgium, and in the Roman Curia, in the Congregation for Oriental Churches, the Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments, the Congregation for the Evangelization of Peoples and the Congregation for Education.