Sandoval ═˝iguez, Juan
Order in College: Cardinal Priest
With Title: Nostra Signora di Guadalupe e S. Filippo Martire i
Native Country: Mexico
Appointed by: John Paul II on 26 November 1994
Ecclesiastical Office:  Archbishop Emeritus of Guadalajara 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Juan Sandoval ═˝iguez was born in Yahualica, Mexico, on March 28, 1933. He was ordained a priest on October 27, 1957. On April 30, 1988, he was ordained coadjutor bishop of Ciudad Jußrez, and became bishop on July 11, 1992. He was appointed archbishop of Guadalajara on April 21, 1994. On November 26, 1994, he was created a cardinal, and given the titular church of Our Lady of Guadalupe and St. Philip the Martyr on Via Aurelia. He served as Archbishop of Guadalajara until 7 December 2011. He has served as a member of the Congregation for Institutes of Religious Life and Societies of Apostolic Life, the Congregation for Catholic Education, the Commission for Latin America, the Office of Economic Affairs of the Holy See, the Council for the Laity, and the Council for Latin America.