Poletto, Severino
Order in College: Cardinal Priest
With Title: S. Giuseppe in Via Trionfale
Native Country: Italy
Appointed by: John Paul II on 21 February 2001
Ecclesiastical Office:  Archbishop Emeritus of Turin  
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Severino Poletto was born in Salgareda (Treviso), Italy, on March 18, 1933. He was ordained a priest on June 29, 1957. He was the prefect of discipline at the diocesan seminary and vocation director. In 1973, he founded the Diocesan Center for Family Ministry. He also coordinated the city mission for the 500th Anniversary of the foundation of the diocese of Casale Monferrato. On April 3, 1980, he was appointed coadjutor archbishop of Fossano, and consecrated on May 17, 1980. He succeeded to that see on October 29, 1980. He was appointed archbishop of Asti on March 16, 1989, and was appointed archbishop of Turin on June 19, 1999. On February 21, 2001, he was created a cardinal. His titular church is St. Joseph in Via Trionfale. He retired as Archbishop of Turin on 11 October 2010. He has served as a member of the Congregation for the Clergy, the Office for the Economic Affairs of the Holy See, and the Commission for the Cultural Heritage of the Church.