Murphy-O'Connor, Cormac
Order in College: Cardinal Priest
With Title: S. Maria sopra Minerva
Native Country: England
Appointed by: John Paul II on 21 February 2001
Ecclesiastical Office:  Archbishop Emeritus of Westminster 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Cormac Murphy-O'Connor was born in Reading, Great Britain, on August 24, 1932. He was ordained a priest on October 28, 1956. He served as director of vocations and secretary to the bishop. From 1971 until 1977, he was rector of the Venerable English College in Rome. He was appointed bishop of Arundel and Brighton on November 17, 1977, and consecrated on December 21 of that year. From 1982 until 2000, he served as co-chairman of the Anglican-Roman Catholic International Commission (ARCIC). He was also chairman of several of the committees of the Bishops' Conference of England and Wales. On February 15, 2000, he was appointed archbishop of Westminster. He was created a cardinal on February 21, 2001. His titular church is St. Mary sopra Minerva. He retired as Archbishop of Westminster, 3 April 2009. He has served as a member of the Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments, the Council for the Family, the Council for Culture, and the Office of the Administration of the Patrimony of the Apostolic See.