Ruini, Camillo
Order in College: Cardinal Priest
With Title: S. Agnese Fuori le Mura
Native Country: Italy
Appointed by: John Paul II on 28 June 1991
Ecclesiastical Office:  Vicar General Emeritus of His Holiness for the Diocese of Rome 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Camillo Ruini was born on February 19, 1931, in Sassuolo, Italy. He was ordained a priest on December 8, 1954. He taught in seminaries in central Italy. On June 29, 1983, he was ordained titular bishop of Nepte and auxiliary bishop of Reggio Emilia and Guastella. From 1986 until 1991, he served as secretary general of the Italian Bishops' Conference. On January 17, 1991, he became archbishop and pro-vicar general of the Pope for the diocese of Rome. He also became pro-Archpriest of the Patriarchal Lateran Archbasilica. On June 28, 1991, he was created a cardinal. His titular church is St. Agnes Outside the Wall. On July 1, 1991, he became Vicar General of the Pope for the diocese of Rome and Archpriest of the Patriarchal Lateran Basilica. He was Grand Chancellor of the Pontifical Lateran University. From 1992 until 1996, he served as president of Peregrinatio ad Petri Sedem. He was also a member of the Congregation of Bishops. On 27 June 2008, he retired as Vicar General of Rome and Archpriest of the Lateran Basilica.