de Giorgi, Salvatore
Order in College: Cardinal Priest
With Title: S. Maria in Ara Coeli
Native Country: Italy
Appointed by: John Paul II on 21 February 1998
Ecclesiastical Office:  Archbishop Emeritus of Palermo 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Salvatore de Giorgi was born on September 6, 1930, in Vernole, Italy. He was ordained a priest on June 28, 1953. He served as diocesan chaplain for the Teachers' Movement of Catholic Action. He was also the director for the Diocesan Pastoral Office. On November 21, 1973, he was appointed titular bishop of Tulana and auxiliary bishop of Oria. He was made archbishop of Foggia on April 4, 1981, and archbishop of Taranto on October 10, 1987, and resigned in 1990. From 1990 to 1996, he was the general president of Catholic Action. On April 4, 1996, he became archbishop of Palermo and served as President of the Sicilian Episcopal Conference. He was created a cardinal on February 21, 1998. His titular church is St. Mary in Ara Caeli. He retired as Archbishop of Palermo, 19 December 2006. In the Roman Curia, he serves in the Congregation for the Clergy, the Council for the Laity, and the Council for the Family.