Poupard, Paul
Order in College: Cardinal Priest
With Title: S. Prassede
Native Country: France
Appointed by: John Paul II on 25 May 1985
Ecclesiastical Office:  President Emeritus Pontifical Council of Culture 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Paul Poupard was born in Bouzille, France, on August 30, 1930. He was a scholar and author of a number of different works. He was ordained titular bishop of Usula and auxiliary bishop of Paris on April 6, 1979. He received the titles of archbishop and pro-president of the Secretariat for Non-Believers in 1980. On May 25, 1985, he was created a cardinal deacon, and transferred to the order of cardinal priests on January 29, 1996. His titular church is St. Praxedes. From 1985 until 1993, he was the president of the Pontifical Council for Dialogue with Non-Believers. He was appointed President of the Pontifical Council for Culture on 19 April 1988 where served until 3 September 2007. He has served in the Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments, the Congregation for Catholic Education, the Congregation for the Evangelization of Peoples. From 11 March 2006 until 25 June 2007, he was President of the Council for Interreligious Dialogue.