McCarrick, Theodore Edgar
Order in College: Cardinal Priest
With Title: Santi Nereo e Archilleo
Native Country: USA
Appointed by: John Paul II on 21 February 2001
Ecclesiastical Office:  Archbishop Emeritus of Washington, D.C. 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Theodore Edgar McCarrick was born in New York, New York, on July 7, 1930. He was ordained a priest on May 31, 1958. From 1961 to 1963, he was the dean of students at the Catholic University of America. He was president of the Catholic University of Puerto Rico from 1965 to 1969. In 1970, he became the secretary to Cardinal Cooke. He was ordained titular bishop of Rusubisir and auxiliary bishop of New York on Jun 29, 1977. On November 19, 1981, he was appointed the first bishop of Metuchen, New Jersey, and was installed on January 31, 1982. On June 3, 1986, he was appointed archbishop of Newark, New Jersey, and installed on July 25, 1986. He was appointed archbishop of Washington, D.C. on November 21, 2000, and was installed on January 3, 2001. He was created a cardinal on February 21, 2001. His titular church is Sts. Nereus and Achilleus. He retired as Archbishop of Washington, 16 May 2006. He serves in the Council of Justice and Peace, and in the Office of the Administration of the Patrimony of the Apostolic See.