Kitbunchu, Michael Michai
Order in College: Cardinal Priest
With Title: S. Lorenzo in Panisperna
Native Country: Thailand
Appointed by: John Paul II on 2 February 1983
Ecclesiastical Office:  Archbishop Emeritus of Bangkok 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Michael Michai Kitbunchu was born on January 25, 1929, in Samphran, Thailand. He was ordained a priest on December 20, 1959, in Rome. He served as rector of the metropolitan seminary in Bangkok from 1965 until 1972. On June 3, 1973, he was ordained archbishop of Bangkok. He was created a cardinal on February 2, 1983, the first from Thailand. His titular church is St. Laurence in Panisperna. He retired as Archbishop of Bangkok on 14 May 2009. In the Roman Curia, he served in the Congregation for the Evangelization of Peoples and the Congregation for the Discipline of the Sacraments.