Martínez Somalo, Eduardo
Order in College: Cardinal Priest, Camerlengo of the Roman Church
With Title: SS. Nome di Gesú
Native Country: Spain
Appointed by: John Paul II on 28 June 1988
Ecclesiastical Office:  Chamberlain (Camerlengo) Emeritus of Apostolic Chamber 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Eduardo Martínez Somalo was born in Baños de Rio Tobia, Spain, on March 31, 1927. He was ordained a priest on March 19, 1950. On December 13, 1975, he was ordained titular bishop of Tagora, with the personal title of archbishop. In 1956, he began serving in the secretariat of state. From 1979 until 1988, he was the substitute (assistant) secretary of state. On June 28, 1988, he was created a cardinal. He holds the title of deacon of Most Holy Name of Jesus. He was raised pro hac vice to the presbyteral title. On January 9, 1999, he was promoted to the order of cardinal priests. From 1988 until 1992, he served as prefect of the Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments. On January 21, 1992, he was appointed as Prefect of the Congregation for Institutes of Consecrated Life and Societies of Apostolic Life. From 5 April 1993 to 4 April 2007, he served as Chamberlain (Camerlengo) of the Holy Roman Church. He was a protodeacon from 1996 to 1999. On 11 February 2004, he retired as Prefect of Institutes of Consecrated Life. He has served in the second section of Secretariat of State, and in the Congregation for the Bishops, the Congregation for the Causes of Saints, the Congregation for the Clergy, the Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments, the Congregation for Catholic Education, the Congregation for the Evangelization of Peoples, the Council for the Interpretation of Legislative Texts, the Commission for Latin America, and the Institute for Works of Religion.