Obando Bravo, S.D.B. Miguel
Order in College: Cardinal Priest
With Title: S. Giovanni Evangelista a Spinaceto
Native Country: Nicaragua
Appointed by: John Paul II on 25 May 1985
Ecclesiastical Office:  Archbishop Emeritus of Managua 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Miguel Obando Bravo, S.D.B., was born in La Libertad, Nicaragua, on February 2, 1926. He was ordained a priest on August 10, 1958. On March 31, 1968, he was ordained titular bishop of Puzia di Bizacena and auxiliary bishop of Matagalpa. On February 16, 1970, he was appointed Archbishop of Managua. He was created a cardinal on May 25, 1985. His titular church is St. John the Evangelist (a Spinaceta). He continued as Archbishop of Managua until retirement on 1 April 2005. He has served as a member of the Congregation for the Clergy, the Congregation for Consecrated Life and Societies of Apostolic Life, the Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments, and the Commission for Latin America. He is Archbishop emeritus of Managua, Nicaragua.