Tomko, Jozef
Order in College: Cardinal Priest
With Title: S. Sabina
Native Country: Slovakia
Appointed by: John Paul II on 25 May 1985
Ecclesiastical Office:  President Emeritus of the Pontifical Committee for International Eucharistic Congresses 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Jozef Tomko was born in Udavske, Slovakia, on March 11, 1924. He was ordained a priest on March 12, 1949. On September 15, 1979, he was ordained titular archbishop of Doclea. From 1979 until 1985, he served as the secretary-general of the Synod of Bishops. He was created a cardinal deacon on May 25, 1985, and transferred to the order of cardinal priests on January 29, 1996. St. Sabina is his titular church. From 1985 to 2001, he served as Prefect of the Congregation for the Evangelization of Peoples from 27 May 1985 until 9 April 2001. In 2001, he became the Grand Chancellor of the Pontifical Urban University. Since 2001, he has been the President of the Pontifical Committee for International Eucharistic Congresses. In the Roman Curia, he served in the Secretariat of State, the Congregation of Bishops, the Congregation for the Clergy, the Congregation for Consecrated Life and Societies of Apostolic Life, the Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments, the Congregation for the Doctrine of the Faith, the Congregation for Catholic Education, the Council for Christian Unity, the Council for Interreligious Dialogue, the Council for Culture, the Council for the Interpretation of Legislative Texts, the Commission for Latin America, and the Commission for Vatican City State. He retired as President of the Pontifical Committee for International Eucharistic Congresses on 1 October 2007.