Kasper, Walter
Order in College: Cardinal Priest
With Title: Priest of Ognissanti in Via Appia Nouva
Native Country: Germany
Appointed by: John Paul II on 21 February 2001
Ecclesiastical Office:  President Emeritus Pontifical Council for Promoting Christian Unity 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Walter Kasper was born on March 5, 1933, in Heidenheim/Brenz, Germany. He was ordained a priest on April 6, 1957. He taught theology and was later dean of the theological faculty in Münster and Tübingen. He was appointed bishop of Rottenburg-Stuttgart on April 17, 1989, and consecrated on June 17 of that year. In 1994, he began serving as co-chair of the International Commission for Lutheran/Catholic Dialogue. On June 1, 1999, he became secretary of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity. He then became this council's president in 2001. He was created a cardinal on February 21, 2001, holding the title of Deacon of All Saints in Via Appia Nuova. He served as President of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity until 1 July 2010. In the Roman Curia, he has also served in the Congregation for the Doctrine of the Faith, the Congregation for Oriental Churches and the Council for Culture.