Saraiva Martins, C.M.F. Josť
Order in College: Cardinal Bishop
With Title: Bishop of Palestrina
Native Country: Portugal
Appointed by: John Paul II on 21 February 2001
Ecclesiastical Office:  Prefect Emeritus, Congregation for the Causes of the Saints 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Josť Martins Saraiva, C.M.F., was born in Gagos do Jarmelo, Portugal, on January 16, 1932. He was ordained a priest for the Claretians on March 16, 1957. He taught at the Claretian seminary in Marino, Italy, at the Claretianum in Rome, and at the Pontifical Urbanian University, where he served as rector from 1977 to 1980, from 1980 to 1983, and from 1986 to 1988. On May 26, 1988, he became secretary of the Congregation for Catholic Education and titular archbishop of Thuburnica. He was consecrated as archbishop on July 2, 1988. On May 30, 1998, he became the prefect of the Congregation for the Causes of Saints. He was created a cardinal on February 21, 2001. He holds the title of deacon of Our Lady of the Sacred Heart. He retired as Prefect of the Congregation for the Causes of Saints July 9, 2008. He has also served on the Congregation of Bishops, the Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments, and the Council for the Pastoral Care of Health Care Workers.